MELEXem na molo

Dobra wiadomość dla Orłowa na stronie miasta. Dziękuję w imieniu Towarzystwa Przyjaciół Orłowa Pani prezydent Katarzynie Gruszeckiej-Spychale za konstruktywne rozwiązanie problemu i wprowadzenie do realizacji pomysłu z elektrycznym melexem w Orłowie. Zgłosiliśmy taką propozycję do prezydenta już kilka lat temu, wymagała jednak czasu i m.in. zmian w statucie ZKM i to teraz nastąpiło.

Transport miejski pod samo molo w Orłowie? Już wkrótce będzie to możliwe za sprawą meleksów obsługiwanych przez ZKM Gdynia. To wygodne i praktyczne rozwiązanie zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, którzy w sezonie chętnie odwiedzają ten rejon Gdyni.

Od 1 lipca w Orłowie zacznie funkcjonować strefa płatnego parkowania. Wprowadzenie opłat za pozostawienie auta w tej dzielnicy ma przełożyć się m.in. na zmniejszenie liczby osób przyjeżdżających samochodami osobowymi w miejsca sąsiadujące z molo w Orłowie, szczególnie w celach turystycznych. Alternatywą będzie wygodny transport zbiorowy.

Jednak na urokliwej i kameralnej ulicy Orłowskiej nie zmieszczą się standardowe pojazdy komunikacji miejskiej, takie jak autobusy czy trolejbusy, które miałyby problem z bezpiecznym nawróceniem w okolicy orłowskiego molo. W to miejsce mogą dojechać jedynie pojazdy o najmniejszych gabarytach i dużej zwrotności. Należą do nich wolnobieżne pojazdy elektryczne, czyli tzw. meleksy.

Pomysł na linię obsługiwaną przez meleksy w Orłowie zakłada pojawienie się na ulicach dwóch pojazdów tego typu, które mogą zabrać po 12 osób. Założona trasa ma długość 2,7 km, a czas przejazdu mieści się w przedziale od 8 do 14 minut. Meleksy pojadą od molo w Orłowie ulicą Orłowską, następnie jezdnią serwisową alei Zwycięstwa, ulicami Przebendowskich, Świerkową i ponownie Orłowską do molo. Zatrzymają się w pięciu punktach. Trasa będzie się zaczynać i kończyć przy molo w Orłowie. Pasażerowie będą mogli wsiąść lub wysiąść przy al. Zwycięstwa, a także na ul. Świerkowej, w okolicy obu wejść na peron stacji SKM Gdynia Orłowo.

Źródło i więcej informacji na stronie: www.gdynia.pl.